ЗДО №7 " Волиняночка" м. Володимир
Волинська область

Нормативно - правове забезпечення

                             
Організація освітнього процесу, а також забезпечення життєдіяльності дітей і професійної діяльності педагогів регулюється низкою важливих нормативних документів, зокрема:
•    Закон України «Про освіту»;
•    Закон України «Про дошкільну освіту»;
•    Закон України «Про охорону дитинства»;
•    Положення про заклад дошкільної освіти;
•    Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів;
•    Базовий компонент дошкільної освіти та Методичними рекомендаціями до Базового компонента.
Слід звернути увагу, що новий Закон «Про дошкільну освіту», ухвалений Верховною Радою України 06.06.2024 буде введено в дію 07.07.2025, а до того часу діяльність ЗДО регламентується Законом в редакції 2001 року (зі змінами).
•    безпечність освітнього середовища;
•    забезпечення доступності та якості освіти для всіх дітей, незалежно від їхнього місця проживання чи соціального статусу. Особлива увага приділятиметься дітям із ООП та дітям із сімей, що постраждали від війни.
Підготовка закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону
       З метою своєчасного та якісного прийому готовності закладів освіти та проходження осінньо-зимового періоду в умовах воєнного стану та віялових відключень або повного блекауту у листі від 05.06.2024 №1/9979-24 МОН рекомендувало використовувати інструктивно-методичні матеріали щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності (лист МОН від 22.07.2022 № 1/8462).
Зарахування, переведення та відрахування вихованців державних (комунальних) закладів дошкільної освіти в умовах воєнного стану/
Постановою КМУ від 26.09.2023 №1022 було внесено зміни до Положення про заклад дошкільної освіти та доповнено його  розділом «Зарахування, переведення та відрахування вихованців державних (комунальних) закладів дошкільної освіти в умовах воєнного стану», який містить такі норми:
•    у ЗДО для тимчасово відсутніх дітей можуть створюватися окремі різновікові групи з метою збереження місця здобуття дошкільної освіти;
•    вихованці, які були вимушені змінити задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) та/або залишити попереднє місце здобуття дошкільної освіти, переводяться на період їх відсутності до складу окремої різновікової групи ЗДО (за заявою одного з законних представників дитини, поданою за допомогою будь-яких засобів зв’язку);
•    у разі втрати зв’язку з законними представниками вихованця, який не відвідує ЗДО протягом двох місяців, наказом керівника така дитина переводиться до складу окремої різновікової групи (до закінчення або скасування воєнного стану);
•    на вивільнені місця у групах, що функціонують,  наказом керівника ЗДО зараховуються діти зі складу окремої різновікової групи у порядку черговості надходження заяв про зарахування;
•    у разі повернення вихованця до задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) її переводять зі складу окремої різновікової групи до складу відповідної вікової групи, що функціонує (за заявою одного з законного представника);
•    у разі повернення вихованців та за відсутності вільних місць у ЗДО засновник за згодою одного з законних представників дитини забезпечує переведення дитини до іншого ЗДО.
Наказом МОН від 15.11.2023 № 1397 було затверджено методичні рекомендації щодо зарахування, переведення та відрахування вихованців державних (комунальних) закладів дошкільної освіти в умовах воєнного стану. Згідно з ним керівники ЗДО мають право своїм наказом перевести дітей, які не відвідують заклад освіти протягом двох місяців, до окремої тимчасової нефункціональної різновікової групи на підставі:
•    зміни місця проживання;
•    прийняття рішення законними представниками щодо невідвідування дитиною ЗДО через безпекову ситуацію;
•    втрати зв’язку з батьками дитини.
Чтайте також:  Патріотичне виховання, вивчення англійської та безпека: МОН надало рекомендації щодо освітнього процесу в дитсадках
Різновікова група формується зі складу дітей із необмеженою кількістю, не потребує додаткового матеріально-технічного забезпечення групових приміщень та комплектування кадрами відповідно до штатного розпису. Діти, переведені до різновікової групи, залишаються у списковому складі вихованців закладу.
Облік дітей дошкільного та шкільного віку
Постановою КМУ від 05.09.2023 №985 було внесено зміни до Постанови КМУ від 13.09.2017 №684 та затверджено нову редакцію Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку, вихованців та учнів (набув чинності 01.07.2024).
Проте слід звернути увагу на те, що нещодавно МОН запропонувало для громадського обговорення проєкт постанови КМУ щодо внесення змін до цього документа. Зокрема пропонується зменшити терміни опрацювання і передачі інформації про дітей, не охоплених навчанням (до 5 днів) та доповнити термін «діти шкільного віку» (діти шкільного віку – діти віком від семи років (яким на початок навчального року виповнилося сім років) або восьми років (для дітей з особливими освітніми потребами) до 18 років, які повинні здобувати повну загальну середню освіту).
Медичні огляди дітей для зарахування до закладів освіти
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25.07.2023 №1351 затверджено Порядок проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку, який набув чинності з 01.10.2023. Зокрема у наказі визначено правила та процедуру проведення попередніх та медичних оглядів перед вступом до ЗДО й викладено нову редакцію форми первинної облікової документації № 086/о «Медична довідка (лікарський консультаційний висновок)».
Інклюзивне навчання
У червні 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив Національну стратегію  розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року та затвердив операційний план заходів з її впровадження у 2024 – 2026 роках. Зокрема нею передбачено проведення моніторингу та оцінювання результатів реалізації інклюзивного навчання на всіх рівнях освіти, забезпечення комплексного підходу до визначення та задоволення індивідуальних потреб здобувачів освіти.

 

Нормативно-правові документи:                       

  • Закони України:
    • «Про освіту»;
    • « Про дошкільну освіту»;
    • «Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді»
    • «Про охорону дитинства»;
    • «Про внесення змін до законодавчих актів з пи
    • Конституція України;
    • Конвенція «Права дитини»;
    • тань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчально-виховного процесу»;
  • Державна національна програма «Освіта»;
  • Положення про дошкільний навчальний заклад;
  • Типове положення про методичний кабінет дошкільного навчального закладу;
  • Типове положення про атестацію педагогічних працівників;
  • Примірна інструкція з діловодства у дошкільних навчальних закладах;
  • Планування роботи в дошкільних навчальних закладах(лист МОН України від 03.07.2009  №19-455);
  • Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів від 23.04.2016р. №234;
  • Гранично допустиме навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності від 20.04.2015р №446.

Методичне забезпечення:   

 -   Базовий компонент дошкільної освіти  України;

-   Освітня програма для дітей від 2 до7 років «Дитина»;

-  Інструктивно-методичні рекомендації МОН  України від 30.07.2020 №19-411 «Щодо організації  діяльності закладів дошкільної  освіти  у 2020-2021 навчальному році»;

- Лист МОН від 26.05.2020 №1/9-269 «Щодо відновлення діяльності закладів дошкільної освіти»

- Постанова МОЗ від 21.05.2020 №25 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» 

- Лист МОН від 23.04.2020 №1/9-219 «Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину»

- Постанова КМУ від 03.03.2020 №180 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності»

- Лист  МОН України від 04.06.2020 № 1/9-302 « Щодо надання психолого-педагогічних та корекційно - розвиткових послуг дітям з ООП в літній - період» 

- Наказ Міністерства освіти і науки України від 04.11.2010р. №1055«Типовий штатний норматив дошкільних навчальних закладів»

- Лист МОН від 22.07.2020 № 1/9-394 «Про переліки навчальної літератури, рекомендованої Міністерством освіти і науки України для використання у закладах освіти у 2020/2021 навчальному році»                                                                                                                 

  - Лист ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» від 04.06.2020р.

№ 221/10-1154 «Про методичні рекомендації щодо організації роботи сайту закладу освіти (із фокусом на повагу прав людини в онлай новому просторі)»

- Лист  МОН України від 25.06.2020 № 1/9-348  «Про створення інклюзивного освітнього середовища в закладах дошкільної освіти»                                                            

- Лист МОН України від 16.06.2020 № 1/9-328 « Щодо методичних рекомендацій з організації психолого-педагогічного консиліуму для проведення повторної комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини»

-№ 221/10-1154 «Про методичні рекомендації щодо організації роботи сайту закладу освіти (із фокусом на повагу прав людини в онлай новому просторі)»                                                                                                        

- Постанова Кабінету Міністрів України  від 21 серпня 2019р. № 800  «Про порядок підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників»

- Лист МОН від 12.12.2019р. №1/9-766 «Щодо комунікації з дітьми дошкільного віку з родин учасників ООС/АТО, внутрішньо переміщених осіб та організації взаємодії з їхніми батьками»

- Лист МОН від 12.12.2019р. №1/9-765 «Щодо організації медико-педагогічного контролю на заняттях з фізкультури в закладах дошкільної освіти»

- Лист МОН від 09.12.2019р. №1/9-750 «Щодо освітніх програм у закладах дошкільної освіти»

- Постанова КМУ від 10.07.2019р. №822 «Про оплату праці педагогічних, науково - педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки»

- Постанова КМУ від 10.07.2019р. №694 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 346»

- Постанова КМУ від 10.04.2019р. №530 «Про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти»

- Лист МОН від 10.04.2019 №1/9-235 «Щодо порядку зарахування дітей до інклюзивних та спеціальних груп ЗДО»

-Лист МОН від 14.02.2019 №1/11-1491 «Щодо організації роботи та дотримання вимог з охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладах дошкільної освіти»

-Постанова КМУ від 10.01.2019 №11 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері дошкільної освіти та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою якості освіти»

- Лист МОН від від 13.11.18р. №1/9-691  «Щодо організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти»

- Лист МОН від 15.06.2018р. №1/9-392 «Щодо відрахування вихованців закладів дошкільної освіти»

- Наказ МОН від 08.06.2018р. №60 «Пpo затвердження Примірного положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти»

- Лист МОН від 19.04.2018р. № 1/9-249 «Щодо забезпечення наступності дошкільної та початкової освіти»

- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2018р. №414 «Про типовий перелік спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються яв інклюзивних та спеціальних класах( групах) закладів освіти»

-Наказ МОН від 16.04 2018р. №372 «Про затвердження Примірного положення про методичний кабінет закладу дошкільної освіти»

- Наказ МОН № 372 від 16.04.2018року «Про затвердження Примірного положення про методичний кабінет закладу дошкільної освіти»

- Наказ МОН від 19.12.2017р. №1633 «Про затвердження Примірного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти»

-Лист МОН від 11.10.2017р. №1/9-546 «Методичні рекомендації щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців»

-Лист МОН від 20.10.2016 № 1/9-561 «Щодо організації роботи дошкільних навчальних закладів по ознайомленню дітей із народними традиціями, святами та обрядами»

-Лист МОН від 02.09.2016 №456 «Щодо організації фізкультурно-оздоровчої   

 роботи у дошкільних навчальних закладах»

- Лист МОН від 02.09.2016р. №454 «Щодо організації роботи з музичного виховання дітей у дошкільних навчальних закладах» 

- Лист МОН від 25.07.2016р. №1/9-396 «Про організацію навчально-патріотичного виховання у дошкільних навчальних закладах» 

- Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 №234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів»

- Наказ МОН від 20.04.2015р №446 «Гранично допустиме навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форм власності»

- Постанова кабінету Міністрів України від 21.11.2013р. №895 « Порядок взаємодії су’єктів соціального супроводу сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставиних»

- Наказ МОН 01.10.2012р. №1059 «Про затвердження Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних закладах»

- Наказ МОН № 930 від 06.10.10року «Про затвердження Типового положення про атестацію педагогічних працівників»

- Лист МОН України від 03.07.2009р. №19-455) «Планування роботи в дошкільних навчальних закладах»

  

 

Логін: *

Пароль: *